Loading color scheme

SLAVNOSTNÍ ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

Už týden před začátkem adventu letos rozsvěcíme vánoční strom na náměstí před libereckou radnicí.

V neděli 26. listopadu od 16:30 vystoupí Podnikový dechový orchestr Škoda Auto Mladá Boleslav společně s pěveckým sborem Ještěd. V 17.00 pak za zvuku slavnostních fanfár v podání žáků dechové oboru ZUŠ Liberec rozsvítí primátor města letošní vánoční strom. Program zakončí již tradiční pohádkový VORLOJ.

Symbolem Vánoc v Liberci se stane smrk, který vyrostl na sídlišti Broumovská. Na jeho vrcholu se bude tyčit 70 centimetrová ochranovská hvězda, pod ní 20 menších. Pravidelná hvězdice s 25 paprsky pochází z malého městečka Herrnhut, česky Ochranov, ležícího mezi Žitavou a Budyšínem. V roce 1727 ho založili čeští protestanti prchající před násilnou katolizací českých zemí.Hvězdy se tam vyrábí téměř 200 let. Původně sloužil archimedovský mnohostěn jako matematická pomůcka, dnes je pro celý svět symbolem Vánoc. Pro Němce pak cenným rodinným klenotem. Prodává se jako stavebnice, kterou rodiny společně poskládají. Ročně jich tamní lužická manufaktura musí vyprodukovat přes čtvrt milionu kusů.

O denní ozdoby se postaraly děti z libereckých mateřských a základních škol, které jich v letošním roce vyrobily celkem 93 a minimálně 60 z nich bude na strom umístěno. V noci pak kromě ochranovských hvězd rozzáří strom přes 10.000 žároviček…