Loading color scheme

LIBERECKÉ VÁNOCE OKRÁŠLÍ VÝTVORY DĚTÍ A TRADIČNÍ OCHRANOVSKÉ HVĚZDY

Děti z mateřinek a základních škol tvoří v těchto dnech ozdoby pro strom, který bude letos zvěstovat Liberečanům blížící se Vánoce. Už nyní nám školy ozdoby doručují a znovu je na co se těšit.

Strom okrášlí i 21 hvězd z Ochranova (Herrnhutu), saského města založeného českými protestanty. Všech více než 10.000 drobných světýlek se na smrku poprvé rozzáří už týden před začátkem adventu, v neděli 26. listopadu v 17.00 hodin.

Symbolem Vánoc v Liberci se stane smrk, který vyrostl na sídlišti Broumovská. Na jeho vrcholu se bude tyčit 70 centimetrová ochranovská hvězda, pod ní 20 menších. Pravidelná hvězdice s 25 paprsky pochází z malého městečka Herrnhut, česky Ochranov, ležícího mezi Žitavou a Budyšínem. V roce 1727 ho založili čeští protestanti prchající před násilnou katolizací českých zemí.Hvězdy se tam vyrábí téměř 200 let. Původně sloužil archimedovský mnohostěn jako matematická pomůcka, dnes je pro celý svět symbolem Vánoc. Pro Němce pak cenným rodinným klenotem. Prodává se jako stavebnice, kterou rodiny společně poskládají. Ročně jich tamní lužická manufaktura musí vyprodukovat přes čtvrt milionu kusů. 

Slavnostní program před rozsvícením stromu začne v 16.30 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení pěveckého sboru Ještěd, dechový Podnikový orchestr mladoboleslavské škodovky a trubači ze ZUŠ Frýdlantská. Chybět nebude ani tradiční pohádkový Vorloj na ochozu radnice.